OLSM Basketball

Basketball

2016-17 Varsity  Schedule

   Date   
Opponent Home/Away Time Outcome
12/9 Clarkston Away 7:00PM 59 - 45 L
12/16 Detroit Country Day – Alumni Night Home 7:00PM 68 - 44 W
12/18 Grosse Pointe South Calihan Hall 2:00PM 69 - 41 W
12/27-28 L’Anse Creuse North Tournament
Bloomfield Hills
L’Anse Creuse North
Away -
67 - 58 W
54 - 42 W
1/6 Mount Clemens    Home 7:30PM 67 - 41 W
1/10 Detroit Catholic Central Home 7:00PM 65 - 51 W
1/13 Dearborn Divine Child Home 7:00PM 64 - 45 W
1/17 Detroit Jesuit Away 7:30PM 61 - 41 L
1/20 Warren De La Salle Collegiate Home 7:30PM 61 - 42 W
1/24 Birmingham Brother Rice Home 7:30PM 53 - 33 W
1/27 Detroit Catholic Central Away 7:30PM 70 - 56 L
2/3 Detroit Jesuit – Senior Night Home 7:30PM 49 - 38 L
2/7 Warren De La Salle Collegiate Away 7:30PM 51 - 48 L
2/10 Birmingham Brother Rice    Away 7:30PM 60 - 21 W
2/14 Walled Lake Western Away 7:30PM 38 - 27 W
2/18 CHSL Quarterfinal - Detroit Loyola Marian HS 1:30PM 70 - 56 W
2/21 CHSL Semifinal - U of D Jesuit Marian HS 7:00PM 51 - 49 L
2/28 Western International Home 7:00PM 62 - 59 W
3/2 University Prep Home 7:00PM 75 - 32 W
3/6 MHSAA Districts - North Farmington Away 7:00PM 58 - 42 W
3/8 MHSAA Districts - Harrison Away 7:00PM 65 - 36 W
3/10 MHSAA District Final - West Bloomfield Away 7:00PM 57 - 43 L

 

2016-17 JV Schedule

   Date   
Opponent Home/Away Time Outcome
12/8 Grosse Pointe South Away 6:00PM 44 - 42 L
12/9 Clarkston Away 5:30PM 59 - 26 L
12/16 Detroit Country Day Home 5:30PM 50 - 44 W
12/27-28 L’Anse Creuse North Tournament
Bloomfield Hills
L’Anse Creuse North
Away -
61 - 51 L
50 - 37 L
1/6 Mount Clemens Home 5:30PM 47 - 33 W
1/10 Detroit Catholic Central Home 6:00PM 48 - 24 L
1/13 Dearborn Divine Child Home 6:00PM 33 - 28 W
1/17 Detroit Jesuit Away 6:00PM 64 - 26 L
1/20 Warren De La Salle Collegiate Home 6:00PM 63 - 54 L
1/24 Birmingham Brother Rice Home 6:00PM 39 - 31 L
1/27 Detroit Catholic Central Away 5:00PM 50 - 30 L
2/3 Detroit Jesuit Home 6:00PM 56 - 33 L
2/7 Warren De La Salle Away 6:00PM 73 - 41 L
2/10 Birmingham Brother Rice Away 6:00PM 58 - 51 L
2/14 Walled Lake Western Away 5:30PM 34 - 26 L

 

2016-17 Freshman Schedule

   Date   
Opponent Home/Away Time Outcome
12/8 Gross Pointe South Away 4:30PM 47 - 40 W
12/9 Clarkston Away 5:00PM 41 - 27 L
12/27-28 L’Anse Creuse North Tournament
Bloomfield Hills
L’Anse Creuse North
Away -
50 - 37 L
60 - 42 W
1/5 Macomb Dakota Away 4:30PM 56 - 39 L
1/10 Detroit Catholic Central Home 4:30PM 56 - 42 W
1/13 Dearborn Divine Child Home 4:30PM 57 - 30 W
1/17 Detroit Jesuit Away 4:30PM 62 - 53 L
1/20 Warren De La Salle Home 4:00PM 45 - 38 L
1/24 Birmingham Brother Rice Home 4:30PM 42 - 36 L
1/27 Detroit Catholic Central Away 4:30PM 56 - 35 L
2/3 Detroit Jesuit Home 4:30PM 53 - 43 L
2/7 Warren De La Salle Collegiate Away 4:30PM 49 - 41 L
2/10 Birmingham Brother Rice Away 4:30PM 58 - 51 L
2/14 Walled Lake Western Away 4:00PM 50 - 40 W

 

Varsity
Head Coach: Todd Covert
Associate Head Coach: Leonard Karschnia
Assistant Coach: Marcus Webster
Student Manager: Jack Furlong, Dylan Sadowski
Athletic Trainers: Kelly Garbig, Nancy Hall

JV
Head Coach: Jermaine Gonzales
Assistant Coach: Gary Hunter

Freshman
Head Coach: Jack Hunger

2016-17 Varsity Roster

   #  
Name Class Height Weight Position
1 Clarence (CJ) Wilson 12 5'9" 160 G
2 Tyler Markray 11 5'11" 210 G
3 Anthony Enchuhukwu 9 6'1" 180 G/F
4 Cooper Abrams 12 5'11" 170 G
5 Joshua Ross 12 6'2" 220 F
10 Geordon Duncan 11 6'2" 170 G/F
12 Trey Bryan 12 5'10" 185 F
14 Chizi Nwaopara 11 5'11" 170 G
21 Nick Goerss 11 6'4" 185 F
23 Peyton Prieskorn 9 6'3" 190 F
24 Isiah Harris 9 6'1" 165 G
30 Brendan Durivage 12 6'0" 180 G/F
45 Matthew Nowicki 11 6'8" 220 C
55 Caden Prieskorn 11 6'6" 215 F/C

 

2016-17 JV Roster

   #  
Name Class
1 Joshua Kashat So
3 Zach Yaksich So
4 Collin Heery So
11 Deano Sigler So
12 Chiderah Nwaopara So
20 Blake Kizi So
21 Kent Madak So
22 Brennan Menser So
23 Anthony Fett Fr
25 Charlie Vitek So
32 Joey Bauss So
33 Devin Martin So
35 Josh Smolek So
51 Gabe Matti So

 

2016-17 Freshman Roster

   #  
Name Class
1 Cooper Mills Fr
3 Bert Lucas Fr
4 Christian Hannawa Fr
10 Dominick Phifer Fr
11 Jake Kizi Fr
15 Bryant Wiggins Fr
20 Jordan Kizi Fr
21 Aidan DuLac Fr
23 Aydan Mukhtar Fr
30 Cooper David Fr
31 Calvin Shina Fr
32 James Shefferly Fr
40 Jacob Vucinaj Fr
42 Thomas Skellet Fr
45 Jason Vucinaj Fr
53 Anthony Anton Fr
55 Charlie Haynes Fr

 

Click photo to enlarge


Championships

LEAGUE CHAMPS: 1922, 1944, 1953, 1954, 1959, 1962, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1972, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1989, 1990, 1995, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2002, 2004, 2006, 2007, 2008, 2012

CATHOLIC CHAMPS: 1944, 1971, 1978, 1979, 1994, 1995, 1999, 2000, 2004, 2006, 2007, 2008

CITY CHAMPS (PSL-CHSL): 2000, 2007, 2008

DISTRICT CHAMPS: 1919, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1933, 1937, 1941, 1942, 1943, 1944, 1946, 1948, 1955, 1956, 1957, 1958, 1965, 1966, 1968, 1969, 1971, 1972, 1978, 1979, 1981, 1982, 1990, 1991, 1994, 1999, 2000, 2001, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2014

REGIONAL CHAMPS: 1919, 1927, 1928, 1929, 1930, 1933, 1941, 1946, 1972, 1978, 1981, 1982, 1994, 1999, 2000, 2006, 2008, 2011, 2012

STATE QUARTERFINALISTS: 1919, 1929, 1930, 1933, 1972, 1978, 1981, 1982, 1994, 1999, 2000, 2006, 2008, 2011

STATE SEMIFINALISTS: 1919, 1929, 1930, 1933, 1972, 1978, 1981, 1982, 1994, 2000, 2006

STATE RUNNERS-UP: 1930, 1994

STATE CHAMPIONS: 1933, 1978, 1982, 2000